Anja Höppner (DE)
Text skrevet af GHA
Den tyske kunstner Anja Höppner arbejder med litografi og radering og skildrer androgyne figurer med tydelige linjer foran mønstrede baggrunde. Figurerne virker eftertænksomme, deres blik er rettet mod det fjerne og vendt væk fra betragteren.
I en ofte minimalistisk farvepalet defineres hovedpersonerne af ekstravagante objekter, der minder om fragmenter af livet i havet, og som figurerne bærer som overdådige hovedbeklædninger. I andre værker understreger imaginære figurer i baggrunden den reflekterende tilstand i en drømmeverden. Ansigtsudtrykket er ofte roligt og tålmodigt, fordybet i tanker og passivt over for betragteren. Der er en vis dissonans og spænding mellem figurernes rolige tilstedeværelse og deres ekstravagante påklædning eller, i andre værker, deres imaginære samtalepartnere.
De til tider bizarre hovedbeklædninger stimulerer fantasien og får betragteren til at reflektere over deres symbolske betydning. Begge værkserier deler billedernes kontemplative karakter og giver betragteren plads til at nyde roen og fortabe sig i den.
Se flere arbejder i vores webshop arkiv >>>
Beings from the Deep · Didelle “Beings from the Deep · Phiantha”







